Причини може бути три:
1) Геморой є, але лікування призначене неправильно. Тобто методика не відповідає стадії захворювання.
Коротка справка: лікування геморою 1-2 стадії починається з консервативної терапії, при її неефективності використовують лігування (кільця), фотокоагуляцію або склерозування; геморой 2-3 стадії: лазер, дезартеризація (HAL-RAR); геморой 4 стадії або виражений зовнішній геморой без внутрішнього: видалення гемороїдальних вузлів (гемороїдектомія).
Наприклад, лігування для 3 стадії геморою буде мати тимчасовий ефект або взагалі не буде його мати
2) Лікар призначив консервативне лікування, пацієнт не дотримується рекомендацій або не може впоратись з модифікацією способу життя та вилікувати закрепи. Так, модифікація способу життя має більше значення, ніж свічки та мазі при лікуванню геморою (ефект багатьох з них недоведений).
Про немедикаментозне лікування геморою читайте окрему статтю в блозі.
3) Пацієнта турбує не геморой, а лікують геморой; зрозуміло, що лікування не допомагає.
Це найцікавіший пункт цього допису. Тут варіантів може бути безліч. Буду наводити приклади.
Поїхали. Пацієнта турбує періодичний біль в ділянці заднього проходу, відчуття сухості шкіри та “надривів” шкіри в ділянці анусу. Біль для гемороя 1-2 стадії взагалі не характерний симптом (дивіться мою презентацію для сімейних лікарів – https://youtu.be/QplnXD8RtbM).
Біль може бути невралгічного характеру (пудендальна невралгія, кокцигодинія) або бути пов’язана з м’язами (спазм внутрішнього анального сфінктеру, диссинергія м’язів тазового дна).
У взаємовідносинах лікар-пацієнт зустрічаються крайнощі: проктолог не бачить нічого, крім внутрішнього вузла і він вирішує його лігувати (накласти кільце) або бачить зовнішній вузол та вирішує його видалити – після таких маніпуляцій стан пацієнта погіршується через посилення спазму м’язів.
Декілька слів про особливості проктологічного огляду.
Саме тому під час огляду ми не просто сунемо палець у задній прохід, а оцінюємо м’язевий апарат анального каналу, пальпуємо пудендальні нерви, куприк та ректовагінальну перетинку (у жінок). Також звертаємо увану на виділення з піхви. Буває так, що невирішена гінекологічна проблема дає неспецифічні скарги саме на задній прохід.
Ви будете шоковані, але проктологи у США проводять гінекологічний огляд за потреби
Особисто я також іноді користуюсь вагінальним дзеркалом та часто співпрацюю з гінекологами.
Залишись питання? – Ви можете задати їх лікарю в телеграмі @DrShamrai.
Огляд проктолога – це не страшно, не соромно та не боляче!